"Czasoprzestrzeń, kwanty, struny" - wykład otwarty z fizyki 04.06.2018 10:26

Prof. dr hab. Mariusz P. Dąbrowski, Przewodniczący Oddziału Szczecińskiego PTF, zaprasza na kolejny wykład otwarty, który odbędzie się 11 czerwca (poniedziałek) 2018 r. o godzinie 17.00 w auli Wydziału Matematyczno-Fizycznego US ul. Wielkopolska 15 (sala nr 116).
Wykład pt. "Czasoprzestrzeń, kwanty, struny" wygłosi dr hab. Piotr Sułkowski, prof. UW z Instytutu Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Warszawskiego.
Prof. Sułkowski jest pomysłodawcą i prowadzącym cykl wykładów popularnych pt. "Zapytaj fizyka" (zapytajfizyka.fuw.edu.pl) a także laureatem prestiżowego europejskiego grantu dla młodych naukowców ERC Advanced Grant z roku 2013, który realizuje we współpracy z grupą badawczą z California Institute of Technology w USA.
Podczas wykładu Prof. Sułkowski przedstawi rożne idee dotyczące struktury czasu i przestrzeni połączonych w jeden byt zwany w fizyce czasoprzestrzenią. Rozpocznie od starożytnych i przedeinsteinowskich wyobrażeń na temat tych pojęć, przechodząc do teorii względności i jej konsekwencji, a kończąc na najbardziej współcześnie dyskutowanych pomysłach związanych z modyfikacjami pojęcia czasoprzestrzeni wynikających z potrzeby połączenia ze sobą dwóch najbardziej zaawansowanych teorii fizycznych: mechaniki kwantowej i teorii grawitacji. Prof. Sułkowski specjalizuje się w jednym ze sposobów połączenia obu tych teorii w ramach awangardowej teorii strun, którą w sposób popularny przedstawi na wykładzie.

Ogłoszenie opracował Zbigniew Sekulski.