Nasz człowiek na Sesji SSE IMO w Londynie 14.03.2024 11:55

W dniach 4-8 marca 2024 trwała 10 Sesja SSE International Maritime Organization, zorganizowana w siedzibie Head Office IMO w Londynie. W składzie oficjalnej 4-osobowej delegacji RP brał udział dr hab. inż. Andrzej Banaszek, prof. ZUT z Wydziału Techniki Morskiej i Transportu Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. International Maritime Organization (IMO) jest oficjalną agendą ONZ i jest najwyższym międzynarodowym forum stanowiącym obowiązujące na całym świecie prawo w dziedzinie spraw morskich. W obradach brało udział 176 delegacji państw członkowskich.
Obrady zostały zdominowane dyskusją delegatów na temat rosnącego zagrożenia pożarowego przewozów samochodów z napędem elektrycznym drogą morską i sposobów ich zapobiegania. Równolegle z obradami plenarnymi odbywały się spotkania w podzespołach tematycznych zajmujących się, między innymi, projektem poprawek do Kodeksu LSA, w odniesieniu do wymagań projektowych i prototypowych testów operacyjnych środków ratunkowych, wymaganiami obowiązkowego przewozu kamizelek ratunkowych na jednostkach szybkich, wydajnością cieplną kombinezonów ratunkowych i wymagań wentylacyjnych dla tratw ratunkowych i częściowo zamkniętych łodzi ratunkowych. Dyskutowano również na tematami związanymi ze środkami wykrywania i kontroli pożarów w ładowniach i na pokładach ładunkowych kontenerowców oraz problematyką niezbędnych szkoleń załóg statków morskich.

Dr hab. inż. Andrzej Banaszek, prof. ZUT na posiedzeniu plenarnym 10 Sesji SSE IMO w Londynie w składzie delegacji RP.

Foto:  Andrzej Banaszek